top of page

11 XI

12.00

Piaseczno

 

Odszukaj swego przodka w Legionach Polskich. Pierwsze z cyklu spotkanie spotkanie z  Legionistami Piłsudskiego, żołnierzami Niepodległości.

W 100-lecie Niepodległości ważne jest przypomnienie wkładu środowisk lokalnych w dzieło odzyskania niepodległości. Autorzy Słownika Legionistów Polskich 1914-1918, prof. Janusz Cisek i Ewa Kozłowska przedstawią uczestników tych wydarzeń, biogramy lokalnych legionistów na bazie Słownika...

Uczestnicy spotkania będą mogli odszukać wśród ok. 47 tysięcy żołnierzy LP swego przodka i zapoznać się z materiałem dotąd zebranym w Słowniku...

23 XI

11.45

Zalesie Górne           23 XI 2017

Wspólny wykład prof. Janusza Ciska i prof. Grzegorza Nowika o drogach do Niepodległości. Porównanie współczesnych postaw patriotycznych z postawami młodych ludzi z początku ubiegłego wieku.

Po wykładzie młodzież ze Szkoły Podstawowej i zaproszeni goście będą mogli sprawdzić w Słowniku Legionistów Polskich czy w Legionach Polskich walczyli ich przodkowie. 

24 XI

18.00

Kolbuszowa            24 XI 2017

 

Spotkanie złożymy z dwóch części.

W pierwszej prof. Janusz Cisek i Jacek Bardan przedstawią uczestnikom spotkania sylwetkę jednego z największych i najbardziej wpływowych obywateli Kolbuszowej - barona Jana Hupki. właściciela ziemskiego, w czasie I wojny światowej szefa Departamentu Opieki NKN w Krakowie. Sam ofiarny materialnie, zbierał środki na poratowanie wdów i sierot po poległych, a także rannych i inwalidów

W drugiej części autorzy Słownika Legionistów Polskich 1914-1918, prof. Janusz Cisek i Ewa Kozłowska przedstawią biogramy lokalnych legionistów na bazie Słownika Legionistów Polskich 1914-1918.Kolbuszowa, rolniczy powiat na północ od Rzeszowa dała duży kontyngent ochotników do Legionów.

29 XI

10.30

Gorlice                     29 XI 2017

 

Odszukaj swego przodka w Legionach Polskich. Kolejne z cyklu spotkanie z Legionistami Piłsudskiego, żołnierzami Niepodległości.

W 100-lecie Niepodległości ważne jest przypomnienie wkładu środowisk lokalnych w dzieło odzyskania niepodległości. Prof. Janusz Cisek i dr Wacław Szczepanik przedstawią sytuację w Gorlicach i okolicznych miejscowościach w początkach I wojny światowej uczestników tych wydarzeń i biogramy lokalnych legionistów na bazie Słownika Legionistów Polskich 1914-1918.

Uczestnicy spotkania będą mogli odszukać wśród ok. 47 tysięcy żołnierzy LP swego przodka i zapoznać się z materiałem dotąd zebranym w Słowniku...

Miejsce

29 XI

18.00

Tarnobrzeg             29 XI 2017

Był właściwie miastem i powiatem granicznym pomiędzy zaborem austriackim a Królestwem. Dominujący charakter nadawał zresztą Dzików, wówczas przedmieście, a obecnie dzielnica Tarnobrzega, gdzie znajdował się duży pałac hrabiów Tarnowskich.

Zdzisław Tarnowski był jednym z liderów Naczelnego Komitetu Narodowego, a Stanisław Tarnowski wybitnym polonistą i profesorem na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członkowie rodziny służyli w LP, ale duży kontyngent dało samo miasto.

W  pierwszej części spotkania prof. Janusz Cisek i dr Bogusław Szwedo przedstawią sylwetki uczestników walk o niepodległość – żołnierzy Legionów pochodzących z Tarnobrzega i okolic. 

W 100-lecie Niepodległości ważne jest przypomnienie wkładu środowisk lokalnych w dzieło odzyskania niepodległości.

30 XI

17.00

 Limanowa 30 XI 2017

Powiat i ważne miasto powiatowe, odegrała znaczącą rolę na początku I wojny, Z jednej strony przeżyła gwałtowne walki w listopadzie i w grudniu 1914 pomiędzy wojskami autro-węgierskimi a rosyjskimi, z drugiej była świadkiem chrztu bojowego ochotników z Limanowej, Mszany Dolnej, Myślenic i Nowego Sącza podczas zimowej kampanii Legionów 1914 na Podhalu. To w cieniu Limanowej powołano 15-18 XII 1914 I Brygadę i wyłoniono słynny 5. pp „Zuchowatych”. Specyfiką tego obszaru było silne poparcie dla legionów ze strony górali.

Wykład prof. Janusza Ciska i dr Wacława Szczepanika.

Miejsce
  • Facebook Round
  • YouTube - Black Circle
bottom of page