




11 XI
12.00
Piaseczno
Odszukaj swego przodka w Legionach Polskich. Pierwsze z cyklu spotkanie spotkanie z Legionistami Piłsudskiego, żołnierzami Niepodległości.
W 100-lecie Niepodległości ważne jest przypomnienie wkładu środowisk lokalnych w dzieło odzyskania niepodległości. Autorzy Słownika Legionistów Polskich 1914-1918, prof. Janusz Cisek i Ewa Kozłowska przedstawią uczestników tych wydarzeń, biogramy lokalnych legionistów na bazie Słownika...
Uczestnicy spotkania będą mogli odszukać wśród ok. 47 tysięcy żołnierzy LP swego przodka i zapoznać się z materiałem dotąd zebranym w Słowniku...
23 XI
11.45
Zalesie Górne 23 XI 2017
Wspólny wykład prof. Janusza Ciska i prof. Grzegorza Nowika o drogach do Niepodległości. Porównanie współczesnych postaw patriotycznych z postawami młodych ludzi z początku ubiegłego wieku.
Po wykładzie młodzież ze Szkoły Podstawowej i zaproszeni goście będą mogli sprawdzić w Słowniku Legionistów Polskich czy w Legionach Polskich walczyli ich przodkowie.
24 XI
18.00
Kolbuszowa 24 XI 2017
Spotkanie złożymy z dwóch części.
W pierwszej prof. Janusz Cisek i Jacek Bardan przedstawią uczestnikom spotkania sylwetkę jednego z największych i najbardziej wpływowych obywateli Kolbuszowej - barona Jana Hupki. właściciela ziemskiego, w czasie I wojny światowej szefa Departamentu Opieki NKN w Krakowie. Sam ofiarny materialnie, zbierał środki na poratowanie wdów i sierot po poległych, a także rannych i inwalidów
W drugiej części autorzy Słownika Legionistów Polskich 1914-1918, prof. Janusz Cisek i Ewa Kozłowska przedstawią biogramy lokalnych legionistów na bazie Słownika Legionistów Polskich 1914-1918.Kolbuszowa, rolniczy powiat na północ od Rzeszowa dała duży kontyngent ochotników do Legionów.
29 XI
10.30
Gorlice 29 XI 2017
Odszukaj swego przodka w Legionach Polskich. Kolejne z cyklu spotkanie z Legionistami Piłsudskiego, żołnierzami Niepodległości.
W 100-lecie Niepodległości ważne jest przypomnienie wkładu środowisk lokalnych w dzieło odzyskania niepodległości. Prof. Janusz Cisek i dr Wacław Szczepanik przedstawią sytuację w Gorlicach i okolicznych miejscowościach w początkach I wojny światowej uczestników tych wydarzeń i biogramy lokalnych legionistów na bazie Słownika Legionistów Polskich 1914-1918.
Uczestnicy spotkania będą mogli odszukać wśród ok. 47 tysięcy żołnierzy LP swego przodka i zapoznać się z materiałem dotąd zebranym w Słowniku...
29 XI
18.00
Tarnobrzeg 29 XI 2017
Był właściwie miastem i powiatem granicznym pomiędzy zaborem austriackim a Królestwem. Dominujący charakter nadawał zresztą Dzików, wówczas przedmieście, a obecnie dzielnica Tarnobrzega, gdzie znajdował się duży pałac hrabiów Tarnowskich.
Zdzisław Tarnowski był jednym z liderów Naczelnego Komitetu Narodowego, a Stanisław Tarnowski wybitnym polonistą i profesorem na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członkowie rodziny służyli w LP, ale duży kontyngent dało samo miasto.
W pierwszej części spotkania prof. Janusz Cisek i dr Bogusław Szwedo przedstawią sylwetki uczestników walk o niepodległość – żołnierzy Legionów pochodzących z Tarnobrzega i okolic.
W 100-lecie Niepodległości ważne jest przypomnienie wkładu środowisk lokalnych w dzieło odzyskania niepodległości.
30 XI
17.00
Limanowa 30 XI 2017
Powiat i ważne miasto powiatowe, odegrała znaczącą rolę na początku I wojny, Z jednej strony przeżyła gwałtowne walki w listopadzie i w grudniu 1914 pomiędzy wojskami autro-węgierskimi a rosyjskimi, z drugiej była świadkiem chrztu bojowego ochotników z Limanowej, Mszany Dolnej, Myślenic i Nowego Sącza podczas zimowej kampanii Legionów 1914 na Podhalu. To w cieniu Limanowej powołano 15-18 XII 1914 I Brygadę i wyłoniono słynny 5. pp „Zuchowatych”. Specyfiką tego obszaru było silne poparcie dla legionów ze strony górali.
Wykład prof. Janusza Ciska i dr Wacława Szczepanika.