top of page
Zakończyliśmy spotkania "Do Niepodległości"
DziÄ™kujemy wszystkim instytucjom za partnerskÄ… wspóÅ‚pracÄ™.
Dziękujemy uczestnikom spotkań, słuchaczom i widzom.

O Legionach Polskich, czasach I wojny Å›wiatowej i drodze do niepodlegÅ‚oÅ›ci rozmawialiÅ›my w Piasecznie, Zalesiu Górnym, w Kolbuszowej, Gorlicach, w Tarnobrzegu i Limanowej. Każde ze spotkaÅ„ byÅ‚o inne, wymagaÅ‚o od nas przygotowania specyficznych dla regionu i miejsca informacji. Aktywna publiczność nie pozwalaÅ‚a na rutynÄ™. Zainteresowanie spotkaniami przerosÅ‚o nasze oczekiwania. DziÄ™kujemy uczestnikom spotkaÅ„, sÅ‚uchaczom, widzom oraz Å›ledzÄ…cym profile Fb Stowarzyszenia PrzyjacióÅ‚ Zalesia Górnego i Do NiepodlegÅ‚oÅ›ci.

Mamy, tak jak PaÅ„stwo, nadziejÄ™ na kontynuacjÄ™ spotkaÅ„ w roku stulecia odzyskania przez PolskÄ™ niepodlegÅ‚oÅ›ci.

Projekt obejmuje cykl interaktywnych spotkań edukacyjnych przybliżających sylwetki żołnierzy Niepodległości pochodzących z miast, miasteczek i wsi "Polski Powiatowej" na tle wydarzeń

l. 1914-1918 i porównanie podejÅ›cia do Legionów w Królestwie, na Podkarpaciu i w MaÅ‚opolsce. Legiony traktujemy jako gÅ‚ówny element sprawczy w licytacji w sprawie polskiej na arenie miÄ™dzynarodowej i mobilizacji spoÅ‚ecznej w granicach dawnej Rzeczpospolitej. 
Zaprezentujemy biogramy lokalnych legionistów na bazie "SÅ‚ownika Legionistów Polskich 1914-1918” i skonfrontujemy je z ustaleniami miejscowych naukowców i pasjonatów. W każdej miejscowoÅ›ci wykÅ‚ad organizatora bÄ™dzie komplementowany wykÅ‚adami miejscowych historyków oraz prezentacjami (np. fotografii, ikonografii dot. osób, budynków upamiÄ™tnieÅ„ itp.). 
Aktywizacja lokalnych naukowców, nauczycieli, mÅ‚odzieży, wolontariuszy bÄ™dzie wartoÅ›ciÄ… dodanÄ… w wymiarze spoÅ‚ecznym i popularno-naukowym. Zarejestrowane spotkania udostÄ™pnimy w mediach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych. W 100-lecie NiepodlegÅ‚oÅ›ci ważne jest przypomnienie wkÅ‚adu Å›rodowisk lokalnych w dzieÅ‚o odzyskania niepodlegÅ‚oÅ›ci. Projekt wpisuje siÄ™ w koncepcjÄ™ patriotyzmu i polityki historycznej upominajÄ…cej siÄ™ o tzw "rozproszony patriotyzm" bÄ™dÄ…cy zapomnianym a niezbywalnym elementem spoÅ‚ecznej aktywnoÅ›ci przed rokiem 1914 i po wybuchu I wojny Å›wiatowej. Koncepcja porównania dwóch oÅ›rodków z b. Królestwa Polskiego, po dwóch z Podkarpacia i MaÅ‚opolski, pozwoli zweryfikować stopieÅ„ zaangażowania w budowÄ™ Legionów PiÅ‚sudskiego oraz udzielić odpowiedzi na pytania o zaplecze polskiej irredenty. ZamysÅ‚em organizatorów jest podanie uczestnikom spotkaÅ„ wiedzy o miejscowych legionistach ich spoÅ‚ecznym pochodzeniu, wieku i wyksztaÅ‚ceniu zaczerpniÄ™tej z dokumentów archiwalnych Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Narodowego w Krakowie, Centralnego Archiwum Wojskowego, Ossolineum, a także monografii i opracowaÅ„ badaczy I wojny Å›wiatowej oraz przedstawienie ogólnego kontekstu historycznego. Na tej bazie zachÄ™cenie do dyskusji, stawiania problemów z punktu widzenia doÅ›wiadczeÅ„ lokalnych, a nawet rodzinnych. Pragniemy także zainicjować wspóÅ‚pracÄ™ ze wszystkimi, którzy zechcÄ… w oparciu o prezentacje sylwetek żoÅ‚nierzy ze „SÅ‚ownika Legionistów Polskich 1914-1918” prowadzić dalsze poszukiwania w archiwach lokalnych i pozyskiwać dane od ich potomków, z ksiÄ…g parafialnych, USC, Archiwów Archidiecezji, Diecezji, cmentarzy. Dotyczyć to ma także okresu po wyjÅ›ciu z Legionów, w szczególnoÅ›ci jakÄ… rolÄ™ peÅ‚nili w II RP, w okresie okupacji oraz czy byli represjonowani w okresie PRL. 
Dodatkowym zadaniem jest pobudzenie dumy i satysfakcji z wÅ‚asnej historii a użyczenie miejscowym bibliotekom, muzeom, instytucjom kultury naukowych biogramów pozwoli na rozwiniÄ™cie nowych badaÅ„, dostarczy nauczycielom tematyki do zadaÅ„ lekcyjnych a Å›rodowiskom paramilitarnym (Strzelcom, harcerzom) argumentacji do kontynuowania tradycji polskiej irredenty. 

​

​

Projekt dofinansowany ze Å›rodków Programu Wieloletniego NiepodlegÅ‚a

na lata 2017- 2021 w ramach Programu Dotacyjnego "NiepodlegÅ‚a"

bottom of page